Uniwersytet Śląski też popiera ...

Pismo - Uniwersytet Śląski

Stowarzyszenie Narodowy Memoriał Młodzieży w Sułowie na ręce Prezesa Stanisława Macieika otrzymało od Rektora uczelni prof. zw. dr hab. Wiesława Banysia - pismo, w którym popiera On podjętą inicjatywę budowy pomnika i deklaruje dalszą współpracę. Zobacz skan dokumentu.


Zabawa z wróżbami

Zabawa andrzejkowa Seniorów 2011

Andrzejkowe pląsy na parkiecie Sułowskiego Domu Kultury rozpoczęły się w sobotni wieczór. Ponad 20 członków Klubu, którzy wzięli udział w zabawie, powitał prezes Stanisław Macieik. - Życzę wszystkim udanej zabawy i niezapomnianych wrażeń, a do tego samych pozytywnych przepowiedni z wróżb - mówił prezes, życząc także seniorom dużo zdrowia w jesieni życia. W zabawie uczestniczyła też wiceprezes Klubu Jadwiga Tarczyńska oraz członek zarządu Lucjan Smokowski.
Zanim zabawa rozkręciła się na dobre, seniorzy zajęli miejsca przy stole, gdzie czekały rozmaite pyszności przygotowane przez samych uczestników. Było kilka rodzajów sałatek, kiełbasa, wędliny, śledzie, ryby, ciasto, owoce oraz kawa i herbata przygotowana przez Ośrodek.
Po chwili orkiestra zaprosiła seniorów do udziału we wróżbach andrzejkowych. Było wróżenie z butów, szukanie ukochanej partnerki z zawiązanymi oczami i rzucanie monetami do celu. Wróżby poprowadziła Celina Kowalska i Zofia Milian. W przerwach między konkursami Stanisław Kuśnierz z orkiestrą zapraszał wszystkich na parkiet. Zabawa w wyśmienitym nastroju zakończyła się późno po północy. (aria)
źródło: Głos Milicza z dnia 05.12.2011 r.


Stowarzyszenie Narodowy Memoriał Młodzieży - zarejestrowane!

Miło nam poinformować wszystkich zainteresowanych o zarejestrowaniu przez Sąd nowego Stowarzyszenia pod nazwą "NARODOWY MEMORIAŁ MŁODZIEŻY". W związku z tym zostały również nadane: numer KRS, REGON oraz NIP. Na 20 października br. /czwartek/ prezes nowego Stowarzyszenia - Stanisław Macieik planuje zwołać pierwsze inauguracyjne zebranie wszystkich członków.
Poniżej można zapoznać się z następującą dokumentacją:
Zaświadczenie o dokonaniu wpisu do KRS
Zaświadczenie o numerze identyfikacyjnym REGON
Decyzja w sprawie nadania Numeru Identyfikacji Podatkowej NIP
Zaświadczenie o nadaniu numeru konta bankowego dla Stowarzyszenia


Wakacyjne ognisko Seniorów

Wakacyjne ognisko Seniorów

W tym roku letnie ognisko dla Seniorów odbyło się przy nowo wybudowanej świetlicy w Miłosławicach w dniu 27 sierpnia 2011 roku. Uczestniczyło w nim 35 osób. Symboliczna opłata za udział wyniosła tylko 5 zł/os., co pozwoliło zapewnić skromny poczęstunek oraz orkiestrę. Do tańca przygrywał zespół DISCO START z Wierzchowic. Wszyscy seniorzy byli bardzo zadowoleni z udanej imrezy, która trwała do godziny 24.
Bardzo aktywni okazali się miejscowi Seniorzy - Państwo Janina i Janusz Wilk, którzy dokonali niezbędnych zakupów i przygotowali drewno na ognisko oraz Pan Józef Michalak z Sulimierza, który przygotował na kiełbaski 35 patyków. Miłą niespodzianką okazał się również fakt, iż Seniorzy zostali zwolnieni z opłaty za korzystanie ze świetlicy dzięki Pani dyrektor Ośrodka Kultury w Miliczu - Edycie Jachimowskiej. Uczestnicy pokryli tylko opłatę za media (tj. energię, wodę i ścieki).
Na zdjęciu - zadowoleni członkowie Klubu Seniora przy ognisku


Pierwsza dwudniowa pielgrzymka

Grób Marii i Lecha Kaczyńskich na Wawelu

Klub seniora w dniach 14 - 15 maj 2011 zorganizował wyjazd do miejsc związanych z Janem Pawłem II. Były to miasta: Wadowice, Kalwaria Zebrzydowska i Kraków. W pielgrzymce uczestniczyło 20 seniorów. Pierwszym punktem wycieczki było Muzeum Jana Pawła II w Wadowicach. W tym miejscu nie mogło zabraknąć papieskich kremówek, które wszystkim uczestnikom zafundował prezes klubu. Pod koniec dnia wszyscy udali się do Domu Pielgrzyma w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie rozgościli się w 2 - osobowych pokojach. Na uczestników czekała także zamówiona obiadokolacja oraz rankiem następnego dnia - śniadanie.
W dniu 15 maja o godzinie 10 pielgrzymi uczestniczyli w nabożeństwie odprawianym w intencji Seniorów ze Sułowa - "O zdrowie i błogosławieństwo Boże dla seniorów i ich rodzin". Później w strugach deszczu uczestnicy wycieczki udali się do Krakowa, gdzie czekała na nich miła pani przewodnik, która oprowadzała grupę po komnatach królewskich oraz katedrze. Oprócz grobów królewskich Seniorzy zwiedzili kaplicę poświęconą błogosławionemu Janowi Pawłowi II oraz grób Józefa Piłsudskiego i pary prezydenckiej Lecha Kaczyńskiego z żoną - pierwszego prezydenta, który leży na Wawelu.
Z uwagi na niesprzyjające warunki atmosferyczne nie udało się zwiedzić Rynku, Sukiennic i Kościoła Mariackiego. Spokojną podróż busem z klimatyzacją zapewnił pan Mirosław Lewek - Sułowianin. Seniorzy byli zadowoleni z udanej pielgrzymki, którą zaplanował i pilotował prezes klubu.


Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzn - wspólne święto

Dzień Kobiet i Mężczyzn

W tym roku, Święto Kobiet i Mężczyzn Seniorzy obchodzili 10 marca. W związku z zakończeniem swojej działalności przez restaurację "Złota Rybka" w Sułowie, gdzie corocznie z tej okazji odbywały się spotkania, po raz pierwszy uroczystość odbyła się "u Piecha". We wspólnym spotkaniu wzięło udział 28 osób, które z okazji swojego święta zostały obdarowane upominkami ufundowanymi przez Klub Seniora. W trakcie imprezy uczestnicy z zainteresowaniem wysłuchali opowiadania na temat historii Dnia Mężczyzn, które przedstawiła Kronikarka Klubu - Kazimiera Macieik.
Na zdjęciu - członkowie Klubu Seniora w trakcie uroczystości


Wspólny opłatek Seniorów

Wspólny opłatek Seniorów

Na pierwszej imprezie w roku 2011, która odbyła się 15 stycznia członkowie Klubu Seniora w Sułowie wspólnie połamali się opłatkiem i złożyli sobie serdeczne życzenia świąteczno - noworoczne. Swoją obecnością spotkanie zaszczycił Ks. Proboszcz Parafii Sułów - Andrzej Iglicki. Po części modlitewnej odbyła się zabawa przy dźwiękach zespołu muzycznego, natomiast w przerwach wszyscy goście śpiewali kolędy, do których akompaniował na akordeonie wnuczek pani Cecylii Kowalskiej - Patryk. Zabawa okazała się bardzo udana i trwała do późnych godzin nocnych.
Na zdjęciu - członkowie Klubu Seniora w Sułowie podczas wspólnej zabawy


O Kresach Wschodnich i Lwowie oraz przestrogi policjantów

O Kresach Wschodnich i Lwowie

Dnia 12 grudnia 2010 r. w Ośrodku Kultury w Miliczu filia w Sułowie miał miejsce wykład dr Wojciecha Bąkiewicza, który dzielił się wraz ze swoją rodziną wrażeniami z pobytu na Ukrainie. Seniorzy i wszyscy zebrani z zainteresowaniem słuchali i oglądali to co pokazywał i opowiadał dr Bąkiewicz - znany milicki lekarz.
W drugiej części spotkania zebrani mieli okazję wysłuchać przestróg policjantów jak należy zachowywać się w różnych sytuacjach. Oglądali filmy takie jak: Wnuczek, Uważaj na kieszonkowca czy Uważaj w trakcie podróży. Wszyscy zebrani zostali poczęstowani kawą, herbatą oraz ciastkami.
Na zdjęciu - żona z dr Bąkiewiczem obdarowani kwiatami przez sułowskich Seniorów


Zabawa andrzejkowa w Baranowicach

Zabawa andrzejkowa w Baranowicach

20 listopada 2010 r. odbyła się zabawa andrzejkowa w Baranowicach, na którą oprócz Grona Seniorów zaproszono Starostę Powiatu Milickiego Piotra Lecha, Burmistrza Gminy Milicz Pawła Wybierałę oraz opiekuna strony Internetowej Klubu Seniora Dariusza Besz. Do tańca przygrywał zespół Pana Stanisława Kuśnierza.
Na zdjęciu - Seniorki wznoszą toast za udaną zabawę andrzejkową


Spotkanie założycielskie Stowarzyszenia Narodowy Memoriał Młodzieży

Spotkanie założycielskie Stowarzyszenia NMM

18 listopada 2010 r. w sułowskiej filii Milickiego Ośrodka Kultury odbyło się zebranie założycielskie STOWARZYSZENIA NARODOWY MEMORIAŁ MŁODZIEŻOWY. Uczestniczyli w nim m.in. starosta Piotr Lech, burmistrz Paweł Wybierała, przewodniczący rady powiatu Cezary Sierpiński, przewodniczący rady miejskiej Edmund Bienkiewicz, dyrektorzy szkół, nauczyciele, uczniowie oraz przedstawiciele sułowskich Seniorów.
Po zapoznaniu się ze statutem stowarzyszenia wybrano komitet założycielski, w skład którego weszli: starosta Piotr Lech, burmistrz Paweł Wybierała, Stanisław Macieik, Kazimiera Macieik, Dariusz Besz, Magdalena Banasiak, Wiesław Mulik, Krystyna Piosik, Edmund Bienkiewicz, Urszula Bałaj, Edyta Jachimowska, Marta Szocik, Alina Snażyk, Eliza Czyrek, Agnieszka Sadownik, Bożena Lech.
Ukonstytuował się zarząd stowarzyszenia, którego prezesem został Stanisław Macieik, wiceprezesem Dariusz Besz, sekretarzem Magdalena Banasiak, skarbnikiem Katarzyna Makowiecka. Członkami zarządu są także: Kazimiera Macieik, Krystyna Piosik, Wiesław Mulik, Bożena Lech.
Warto przypomnieć, że honorowy patronat nad budową memoriału objął marszałek dolnośląski Marek Łapiński oraz wojewoda Rafał Jurkowlaniec. Kształt pomnika to mapa Polski, na której planuje się ustawić 300 słupów gmin zainteresowanych projektem. Postacią centralną ma być nasz papież, Jan Paweł II. Będzie tam także arboretum z mnóstwem pięknej roślinności i audytorium pozwalające prowadzić ciekawe zajęcia. Zakłada się, że projekt powstanie w ciągu czterech lat, jego autorem ma być rzeźbiarz R. Sobociński z Poznania.
Cenną inicjatywą jest włączenie się szkół w akcję budowy memoriału, mają one za zadanie pozyskać do tego pomysłu placówki oświatowe na terenie całego kraju.
Na zdjęciu - przedstawicielki Szkoły Podstawowej nr 2 w Miliczu, dalej przedstawicielka sułowskiej filii Milickiego Ośrodka Kultury oraz dzieci ze szkoły podstawowej


Z pielgrzymką do Twardogóry

Seniorzy w Twardogórze

W niedzielny poranek 7 listopada 2010 roku, grupa sułowskich Seniorów udała się na wycieczkę do oddalonej około 40 km Twardogóry, gdzie znajduje się m. in. Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych . Po przyjeździe na miejsce wszystkich przybyłych gości powitał jego Kustosz, obdarowując każdego wizerunkiem Matki Boskiej.
Następnie ks. Ireneusz Kawalec - salezjanin (pracujący niegdyś w parafii Sułów) odprawił mszę świętą w intencji wszystkich Seniorów. Po eucharystii pielgrzymi udali się do hali sportowej, gdzie mieli okazję obejrzeć ogólnopolski konkurs tańca oraz spotkać się z wiceburmistrzem Janem Bernackim i sekretarzem gminy - panią Janiną Czekajdło, którzy przedstawiali ciekawą i prężną działalność swojej gminy.
Kolejnym punktem programu było zwiedzanie dwóch twardogórskich kościołów, po którym w Ośrodku Sportu i Rekreacji seniorzy konsumowali smaczny obiad, a po nim kawę, herbatę oraz słodkości. Przy obiedzie towarzystwa dotrzymywał im, także oprócz ww. osób, Prezes Związku Emerytów i Rencistów - pan Jan Wieczorek. W drodze powrotnej w miejscowości Goszcz - Seniorzy zwiedzali tamtejsze ruiny zamku. Jakby wrażeń na ten dzień było jeszcze mało, cała ekipa postanowiła odwiedzić na koniec tzw. Krzywy Róg w Praczach. Pani Betina - gospodyni tego miejsca - przyjęła wszystkich gości bardzo serdecznie.
Na zdjęciu - pielgrzymi wraz z księdzem Ireneuszem Kawalcem w Twardogórskim Sanktuarium


Potwierdzony Honorowy Patronat Marszałka Marka Łapińskiego

Marszałek Województwa Dolnośląskiego - Marek Łapiński

21 października 2010 roku na ręce Prezesa Klubu Seniora - Stanisława Macieika wpłynęło oficjalne pismo od Marszałka Województwa Dolnośląskiego - Marka Łapińskiego potwierdzające objęcie Honorowym Patronatem budowy Narodowego Memoriału Młodzieży w Sułowie.
Skan pisma z Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu można zobaczyć klikając tutaj.


Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy ku pamięci Ks. Józefa Gottera

Msza w Kościele MB. Częstochowskiej w Sułowie

W niedzielę 26 września 2010 roku odbyła się uroczystość odsłonięcia oraz poświęcenia tablicy upamiętniającej życie i działalność zmarłego przed rokiem Misjonarza, Salezjanina - Ks. Józefa Gottera. Piękna, kamienna tablica z jego portretem została umieszczona na sułowskim Rynku, tuż przy wejściu do budynku, w którym Kapłan mieszkał przed laty.
Przebieg uroczystości został opisany przez redaktora "Głosu Milicza" - Marcina Szyndrowskiego. Do artykułu wkradły się jednak drobne błędy, które chcielibyśmy sprostować. Otóż podczas odsłonięcia tablicy nie było dyrektorki CETSu w Krośnicach J. Monastyrskiej (autor pisze o jej obecności), ponadto Przewodniczący Rady Miejskiej nosi nazwisko "Bienkiewicz" a nie "Sienkiewicz". Cały artykuł można zobaczyć i przeczytać klikając tutaj.
Wszystkich, którzy jeszcze nie mieli okazji zapoznać się z treścią znajdującą się na tablicy pamiątkowej odsyłamy tutaj.
Po niedzielnych ceremoniach została sporządzona informacja z przebiegu uroczystości związanej z upamiętnieniem zmarłego przed rokiem Misjonarza - Ks. Józefa Gottera, z którą można się zapoznać klikając tutaj.
Ponadto Prezes Stanisław Macieik w imieniu Klubu Seniora w Sułowie wystosował podziękowania do Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego w Warszawie, za m.in. obecność na uroczystości jak również wygłoszenie pięknego kazania o zmarłym w Kazembe Misjonarzu przez Ks. Tadeusza Niedzielę z ww. Ośrodka - zobacz.


Poświęcenie tablicy - w rocznicę śmierci Ks. Józefa Gottera

śp. Ks. Józef Gotter

Klub Seniora w Sułowie ma zaszczyt zaprosić wszystkich mieszkańców Sułowa i okolic na uroczystość odsłonięcia oraz poświęcenia tablicy pamiątkowej na budynku, w którym mieszkał Misjonarz, Salezjanin Ks. Józef Gotter zmarły przed rokiem w Kazembe (Afryka).
Uroczystość rozpocznie się w niedzielę 26 września o godzinie 1200 mszą świętą w kościele p.w. M.B. Częstochowskiej w Sułowie, podczas której będzie można obejrzeć m.in. slajdy z pogrzebu zmarłego Kapłana w Kazembe. Po nabożeństwie wierni udadzą się na sułowski Rynek, gdzie nastąpi uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej.
Uroczystego poświęcenia i odsłonięcia tablicy dokonają: Ks. Tadeusz Niedziela z Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego w Warszawie, Ks. Alfred Leja - przedstawiciel Inspektorii Salezjańskiej we Wrocławiu, Ks. dziekan Kazimierz Kudryński z Milicza, Ks. Andrzej Iglicki - proboszcz Parafii Sułów, Stanisław Gotter - brat zmarłego, Piotr Lech - Starosta Powiatu Milickiego, Paweł Wybierała - Burmistrz Gminy Milicz, Edyta Jachimowska - dyrektor Ośrodka Kultury w Miliczu oraz Stanisław Macieik - prezes Klubu Seniora w Sułowie.


Patronat Honorowy Marszałka Województwa Dolnośląskiego

Logo Honorowego Patronatu Marszałka

21 lipca 2010 roku z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego do Prezesa Klubu Seniora w Sułowie - Stanisława Macieika wpłynęła w formie elektronicznej bardzo miła informacja dotycząca akceptacji objęcia Honorowym Patronatem Marszałka Marka Łapińskiego przedsięwzięcia budowy Narodowego Memoriału Młodzieży w Sułowie. Oficjalny dokument potwierdzający decyzję, za kilka dni Prezes otrzyma drogą pocztową. W związku z tym na wszystkich materiałach promocyjnych, reklamowych oraz informacjach podawanych w prasie czy Internecie, będzie można umieszczać logotyp Dolnego Śląska wraz z informacją o Patronacie. Po otrzymaniu oficjalnego pisma z Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego, niezwłocznie umieścimy jego skan na naszej stronie do wglądu.


Ognisko i zabawa w Baranowicach

Zabawa w Baranowicach

Pięknego, letniego dnia - 3 lipca 2010 roku, 29 seniorów miało kolejną okazję dobrze się zabawić oraz wspólnie integrować. Do bardzo gościnnej i malowniczej miejscowości - Baranowice, członków Klubu zaprosił miejscowy sołtys - Pan Marian Kowalski. Miejsce na ognisko, a także salę zabawową w świetlicy przepięknie przygotowały Panie Bożena Kowalska oraz Maria Lisiecka. Podczas pobytu pogoda dopisała. Klub Seniora zadbał o kiełbaski, kawę, herbatę, a także przyprawy. Po wspólnym pieczeniu kiełbasek i ich konsumpcji, seniorom do tańca przygrywał i zabawiał zespół DISCO START z Wierzchowic. Wszyscy czuli się wspaniale, dopisywały humory i dobry nastrój, co widać zresztą na załączonym obok zdjęciu.


Honorowy patronat Wojewody Dolnośląskiego

Wojewoda Dolnośląski - Rafał Jurkowlaniec

Wojewoda Dolnośląski - Rafał Jurkowlaniec przyjął propozycję objęcia honorowym patronatem budowę Narodowego Memoriału Młodzieży w Sułowie.
W piśmie do Prezesa Klubu Seniora z dnia 15 czerwca 2010 roku stwierdza, że projekt ten jest bardzo cenny, gdyż propaguje wiedzę historyczną dotyczącą narodu polskiego oraz jego dążenia do wolności. Ponadto szerzy postawę patriotyczną wśród młodego pokolenia, jak również kształtuje pozytywne wzorce postaw obywatelskich.
Zarząd Klubu Seniora w Sułowie jest bardzo zadowolony z pozytywnej decyzji wojewody, gdyż nadaje ona jeszcze większą rangę podjętej inicjatywie.
Kliknij tutaj, aby obejrzeć oryginał pisma.


Pielgrzymka na Jasną Górę w strugach deszczu

Seniorzy oczekują na posiłek w Domu Pielgrzyma

W niedzielny poranek 16 maja 2010 roku Seniorzy udali się do Częstochowy celem uczestnictwa w eucharystii zamówionej w intencji "żywych i zmarłych członków Klubu Seniora Sułów". Przed nabożeństwem, które rozpoczęło się o godzinie 1100 zaproszono pielgrzymów przed cudowny obraz. Seniorzy byli usatysfakcjonowani, iż mogli zbliżyć się do obrazu Maryi Królowej Polski i powierzyć Jej swoje problemy. Po mszy świętej grupa udała się do Domu Pielgrzyma, gdzie przy pięknie nakrytych stołach czekał smaczny kilkudaniowy obiad. Pielgrzymka sułowska jako jedyna była tak uhonorowana, inni pielgrzymi zamawiali posiłki w bufecie samoobsługowym.
O godzinie 1315 czekała pani przewodnik, która przez kolejne 1,5 godziny pokazała wota i eksponaty zgromadzone przez wieki w podziemiach jasnogórskich. Zapoznano się z ciekawą historią Jasnej Góry, obejrzano muzea i skarbiec. Podziemia niedawno zostały przystosowane do zwiedzania. Jeszcze na wałach obronnych trwa usuwanie gruzu i powiększanie przestrzeni.
Przed godziną 1600 udano się w drogę powrotną. W podróży Sułowianie modlili się: odmawiali różaniec, koronkę do Miłosierdzia Bożego i śpiewali pieśni religijne. Z pielgrzymki wróciło 20 zadowolonych seniorów. Ulewny deszcz, który towarzyszył nam tego dnia - nie zepsuł radości serca.
Na zdjęciu: Seniorzy w Domu Pielgrzyma oczekują na posiłek.


Drugie spotkanie dotyczące budowy Narodowego Memoriału Młodzieży

Wizualizacja Memoriału Młodzieży

W czwartkowe popołudnie 13 maja 2010 roku w Sułowskim Ośrodku Kultury odbyło się drugie już spotkanie członków Klubu Seniora oraz zaproszonych gości dotyczące budowy Młodzieżowego Memoriału Młodzieży. Tym razem rzeźbiarz Robert Sobociński przybył na spotkanie wraz ze swoimi asystentami – M. Pietrzak oraz A. Korneckim. Wszyscy oni prezentowali stworzony przez ich pracownię projekt memoriału.
Pomysł budowy memoriału, a także jego projekt wzbudził duże zainteresowanie wśród wszystkich zebranych. Niektórzy goście zwrócili uwagę na to, iż powodzenie tego przedsięwzięcia zależy teraz w dużej mierze od jego dobrej promocji. Jedna z propozycji promocyjnych mogłaby polegać na utworzeniu panelu dyskusyjnego na temat powstania memoriału, który przerodziłby się z czasem w portal społecznościowy. Dzięki niemu moglibyśmy komunikować się z różnymi osobami i to również ułatwiłoby nam werbowanie innych gmin do włączenia się w akcję.
Kolejna sprawa, jaką poruszono na spotkaniu dotyczyła stworzenia orientacyjnego biznesplanu, w którym zawarta będzie ocena realności tego projektu, a także wycena kosztów jakie w przyszłości generowane będą przez ten obiekt.
Miłym akcentem tego spotkania okazała się informacja, która wpłynęła na ręce prezesa Stanisława Macieika od lokalnego przedsiębiorcy – sułowianina – Jacka Tarczyńskiego, który pomimo swojej nieobecności na spotkaniu obiecał wspomóc finansowo ten projekt.
Drugą pozytywną nowiną, którą obwieścił gościom podczas spotkania prezes Macieik, który stwierdził, że są wszelkie możliwości, żeby akcja ta została objęta w niedalekiej przyszłości honorowym patronatem przez Wojewodę Dolnośląskiego – Rafała Jurkowlańca. Dzięki temu, pomysłodawcy tego projektu mogliby w przyszłym roku starać się o dofinansowanie na budowę Narodowego Memoriału Młodzieży. Jednak, aby się to stało, Klub Seniora w Sułowie musi dopełnić wszelkich formalności i zwrócić się oficjalnie z wyżej wymienionymi propozycjami do Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu.
Na spotkaniu obecny był również redaktor lokalnej prasy - "Głosu Milicza" - Marcin Szyndrowski.
Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć skan jego artykułu w powiększeniu.


GŁOS MILICZA - na temat Projektu Narodowego Memoriału Młodzieży

Wizualizacja Memoriału Młodzieży

Redaktor lokalnej gazety "Głos Milicza" - Marcin Szyndrowski, w numerze 17 (696) z dnia 27 kwietnia 2010, opisał przebieg spotkania przedstawicieli Klubu Seniora oraz zaproszonych gości, ze światowej sławy artystą - rzeźbiarzem Robertem Sobocińskim, które dotyczyło koncepcji budowy Narodowego Memoriału Młodzieży oraz miejsca jego lokalizacji na terenie miejscowości Sułów.

Aby przeczytać artykuł kliknij tutaj

Na zamieszczonej obok wizualizacji widzimy wstępną wizję Memoriału. Po kliknięciu na wizualizację lub po wybraniu z menu strony odnośnika "Projekt" - możemy obejrzeć też inne zdjęcia (także w powiększeniu), jak również plan zagospodarowania terenu oraz rozmieszczenia zabudowań.


Uroczystość Święcone Jajko

Tańczący Seniorzy podczas imprezy

Przy świecach i modlitwie 24.04.2010 roku w Ośrodku Kultury w Sułowie odbyło się niezwykłe spotkanie wielkanocne. Seniorów o godzinie 1900 przywitał prezes z kronikarką Kazimierą Macieik. Prezes poprosił zebranych do uczczenia minutą ciszy zmarłego seniora Olgierda Kaczmarka oraz ofiar katastrofy samolotu rządowego pod Smoleńskiem.
Następnie opiekun duchowy klubu ks. proboszcz Andrzej Iglicki prowadził z kronikarką część religijną. Nastąpiło poświecenie jajek. Z zapalonymi od paschału świecami zebrani modlili się. Kazimiera Macieik odczytała fragmenty ewangelii wg św. Łukasza. Czuwała nad indywidualnymi intencjami i zawołaniami, które przedstawiły: E. Przybylska, J. Wójcik, K. Góral, M. Lisiecka i C. Kowalska.
Po modlitwie nastąpiło składanie życzeń przez ks. proboszcza, prezesa i zaproszonego z Warszawy pana Romana Lasotę oraz dzielenie się jajkiem. Przed posiłkiem odmówiono modlitwę i wszyscy zasiedli do suto zastawionego stołu. Podczas kolacji wspominano zmarłego w Afryce sułowianina misjonarza ks. Józefa Gottera. Dla wielu osób był wzorem kapłana. Wkrótce z inicjatywy klubu na budynku, w którym mieszkał pojawi się tablica pamiątkowa.
Dalsza część spotkania była mniej oficjalna. Seniorzy dzielili się spostrzeżeniami i doświadczeniami. Do wspólnej zabawy i śpiewu zachęcał i przygrywał zespół muzyczny Stanisława Kuśnierza. Bawiono się do późnych godzin nocnych.
Na zdjęciu widać wspaniale bawiących się seniorów przy pięknej muzyce i obficie zastawionych stołach


Spotkanie z artystą - rzeźbiarzem Robertem Sobocińskim

Spotkanie w sali dydaktycznej Ośrodka Kultury w Sułowie

W spotkaniu, które odbyło się w piątek 9 kwietnia 2010 r. wzięło udział 20 osób. Przybył m. in. Starosta Milicki - Piotr Lech, Burmistrz Gminy Milicz - Paweł Wybierała, Wicewójt Gminy Krośnice - Witold Sitarski, Kierownik Wydziału Oświaty i Promocji w Milickim Starostwie - Dariusz Duszyński, a także dyrektorzy placówek kulturalnych i oświatowych - pani Krystyna Piosik, Edyta Jachimowska, pan Wiesław Mulik, Mirosław Niedbała, reporter Głosu Milicza pan Marcin Szyndrowski oraz przedstawiciele młodzieży Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Sułowie. Klub Seniora reprezentowali: prezes, kronikarka i sekretarz Katarzyna Góral.
Najpierw wszyscy spotkali się w miejscu lokalizacji pomnika, przy drodze wojewódzkiej między Sułowem, a następną miejscowością w kierunku Żmigrodu - Łąkami. Następnie zebrani przejechali do Ośrodka Kultury w Sułowie, gdzie kontunuowali spotkanie w jednej z sal dydaktycznych. Spotkanie upłynęło w miłej, pogodnej atmosferze. Pan Projektant Robert Sobociński z Poznania przedstawił proponowaną wizję pomnika. Z kolei w dyskusji, która toczyła się ponad 1,5 godziny głos zabierali m. in. - pan starosta, burmistrz, dyrektorzy i przedstawiciel młodzieży Piotr Duży.
Efektem rozmów było zaproponowanie projektantowi, przez prezesa Macieika, opracowanie wizualne "Narodowego memoriału młodzieży". Będzie to arboretum. Memoriał ma służyć młodzieży jako pomoc dydaktyczna, usytuowana na powierzchni około 4 ha. Następne spotkanie dotyczące budowy pomnika odbędzie się w pierwszej połowie maja. Wizualizacja ma być gotowa za 2 tygodnie. Wszyscy zebrani byli zauroczeni wizją memoriału, który będzie kolejnym elementem promującym Ziemię Milicką.
Na zdjęciu pan projektant Robert Sobociński przedstawia obecnym proponowaną wizję pomnika.


Pierwsza deklaracja wyższej uczelni z Wrocławia - Uniwersytetu Przyrodniczego Samorząd Studencki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Uniwersytet Przyrodniczy jako pierwszy spośród wrocławskich wyższych uczelni poparł pisemnie inicjatywę budowy pomnika młodzieżowego. Samorząd Studencki tej uczelni zadeklarował, iż dokona zbiórki pięniędzy na ten cel i przekaże zebraną sumę na konto budowy pomnika w Sułowie. Jest to dla nas kolejny pozytywny sygnał, który mamy nadzieję zmotywuje inne uczelnie oraz szkoły naszego regionu, a także w całej Polski, do włączenia się w realizowaną przez nas akcję - bardzo na to liczymy.
Zachęcamy do zapoznania się z treścią pisma otrzynamego od Pani prof. dr hab. Józefy Chrzanowskiej - Prorektor ds. studenckich i nauczania Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.


Razem zbudujmy pomnik młodzieży! Spotkanie w Sułowskim Gimnazjum

Dnia 3 marca 2010 r. w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Sułowie odbyło się spotkanie przedstawicieli Klubu Seniora w Sułowie z uczniami klas trzecich w sprawie budowy Pomnika Patriotycznej Młodzieży. W spotkaniu uczestniczyło 62 uczniów wraz z opiekunami. Prezes Klubu przybliżył młodzieży ideę budowy pomnika. Przypomniał również słowa Wielkiego Papieża Jana Pawła II, który pragnął, aby uhonorować młodzież walczącą o swoje prawa. Uczniowie chętnie włączali się w dyskusję, zadając pytania, na które Goście wyczerpująco odpowiadali. Pytania zadawali: Izabela Iwachów, Marcelina Smokowska, Daria Bałuk oraz Bartosz Tarka. Spotkanie przebiegało w serdecznej atmosferze.
Przygotował Mateusz Czub z Gimnazjum w Sułowie.
Na zdjęciu Państwo Macieik - członkowie Klubu Seniora - zachęcają młodzież do udziału w projekcie Budowy Pomnika Młodzieżowego w Sułowie.


"W hołdzie młodzieży"

16 lutego 2010 r. w lokalnej gazecie - Głos Milicza, ukazał się krótki artykuł dotyczący inicjatywy Budowy Pomnika Młodzieżowego w Sułowie. Przedstawione zostały w nim ogólne informacje dotyczące koncepcji rozwoju tego Projektu. Wywiadu prasie udzielił prezes Klubu Stanisław Macieik, który w rozmowie z redaktorem Głosu Milicza - Marcinem Szyndrowskim - wyjawił najważniejsze informacje dotyczące realizowanego przez Seniorów Projektu, oraz stpień jego zaawansowania. Podkreślił jednocześnie, iż jego życzeniem jest, aby największy wkład w budowę pomnika miała młodzież, bo to głównie z myślą o młodych powstała inicjatywa budowy pomnika. Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią artykułu.
Za Głosem Milicza z dnia 16.02.2010 - redaktor Marcin Szyndrowski


Ostatki Seniorów 2010 Impreza karnawałowa

Na ostatkach bawiło się 30 osób. Potrawy i przekąski przygotowali uczestnicy zabawy. Na stołach pojawiły się sałatki, śledzik, wędliny, gołąbki, pieczone udka z kurczaka oraz ciasto, owoce i inne słodkości. Kawę i herbatę podała instruktorka Ośrodka Kultury w Sułowie. Seniorów powitał gorąco prezes Stanisław Macieik. Jak przystało na karnawałową zabawę seniorzy dużo tańczyli i dobrze się bawili przy muzyce zespołu pana S. Kuśnierza.
Za Głosem Milicza z dnia 09.02.2010 r.
Na zdjęciu członkowie Klubu przy suto zastawionym stole


Seniorzy podzielili się opłatkiem ... Wspólne kolędowanie członków Klubu

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia, członkowie Klubu Seniora wspólnie zebrali się w Sułowskim Ośrodku Kultury, aby wspólnie podzielić się opłatkiem, a także złożyć sobie najserdeczniejsze życzenia Świąteczno - Noworoczne.
Uroczystość rozpoczął wspólną modlitwą Ks. proboszcz Sułowskiej Parafii Andrzej Iglicki. Po niej wszyscy zebrani mogli wysłuchać pięknych kolęd w wykonaniu zespołu artystycznego pani Lisieckiej oraz wnuków członkini Klubu Seniora - pani C. Kowalskiej - Patryka (grającego na akordeonie) i Olę (śpiewającą kolędy). Panowała miła, pełna życzliwości atmosfera. Seniorzy przy akompaniamencie Pana L. Smokowskiego wyśpiewywali piękne kolędy i pastorałki.
Na zdjęciu Pan Lucjan akompaniuje seniorom przy śpiewie kolęd i pastorałek


Delegacja Klubu Seniora u Starosty Milickiego Piotra Lecha Wizyta u starosty Piotra Lecha

Dnia 15 grudnia 2009 r. prezes Klubu Seniora wraz z kronikarką wręczyli Panu Staroście pismo w sprawie budowy pomnika młodzieżowego oraz APEL DO RODAKÓW. Seniorzy złożyli również upominek świąteczny w postaci stroika. Starosta bardzo miło i serdecznie przyjął nasza delegację. Otrzymaliśmy zapewnienie o poparciu inicjatywy budowy pomnika młodzieżowego w Sułowie, co bardzo nas cieszy i mobilizuje do dalszego działania. Bardzo dziękujemy!
Na zdjęciu K. Macieik rozmawia z Panem Starostą


Tablica pamiątkowa ku czci śp. Ks. Józefa Gottera

W dniu 30 listopada 2009 r. Prezes Klubu Seniora skierował pismo do Ks. Proboszcza miejscowej parafii A. Iglickiego dotyczące uhonorowania działalności śp. Ks. Józefa Gottera w formie umieszczenia tablicy pamiątkowej na domu rodzinnym, w którym mieszkał, mieszczącym się na sułowskim Rynku. Ksiądz proboszcz z wielkim entuzjazmem przyjął inicjatywę Klubu. Rocznica śmierci Ks. J. Gottera przypada na dzień 27.09.2010 r., natomiast odsłonięcie tablicy planowane jest na niedzielę 26.09.2010 r. Ponadto w dniu 6 grudnia 2009 r. Prezes Klubu Seniora w Sułowie wysłał również w tej sprawie pisma do Inspektora Salezjanów we Wrocławiu oraz Misji Salezjańskich w Warszawie za pośrednictwem tutejszej parafii.


Wojewódzkie obchody Światowego Dnia Seniora Podziękowania dla J. Tarczyńskiej

Dnia 25 listopada 2009 r. przedstwawiciele Sułowskiego Klubu Seniora wzięli udział w wojewódzkich obchodach Światowego Dnia Seniora, który odbywał się na terenie naszego powiatu w Krośnicach pod hasłem "Trochę wiosny jesienią". Honorowy patronat tej uroczystości objęli: Wojewoda Dolnośląski - Rafał Jurkowlaniec oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego - Marek Łapiński. Uroczystej Mszy Świętej, odprawianej w kościele p.w. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Krośnicach przewodniczył Ks. Kardynał Henryk Gulbinowicz.
Dalsza część obchodów Światowego Dnia Seniora miała miejsce w Domu Pomocy Społecznej w Krośnicach, gdzie można było wysłuchać m.in. śpiewy chóru "OCTOPUS" w Wrocławia, program przygotowany przez dzieci z Zespołu Szkół i Przedszkola w Krośnicach, występy słowno - muzyczne mieszkańców DPS z Milicza oraz Krośnic. Przemawiali również zaproszeni goście. Jednak centralnym punktem tej części było uroczyste uhonorowanie seniorów Powiatu Milickiego. Po części oficjalnej odbył się również poczęstunek dla zaproszonych gości, jak również wszystkich zebranych Seniorów.
Specjalne podziękowania, bukiet kwiatów, a także upominek podczas uroczystości "... za całokształt działalności na rzecz seniorów z gminy Milicz", otrzymała z rąk Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Miliczu - wiceprezes Klubu Seniora Pani Jadwiga Tarczyńska. Kliknij tutaj, aby zobaczyć skan podziękowania.
Na zdjęciu moment wręczania podziękowania i upominku przez organizatorów obchodów wiceprezes Jadwidze Tarczyńskiej


Pożegnanie śp. Burmistrza Ryszarda Mielocha

W niedzielę 6 grudnia 2009 r. odszedł do wieczności mając 63 lata Ryszard Mieloch - Burmistrz Gminy Milicz, wieloletni działacz samorządowy oraz m. in. członek naszego Klubu Seniora. Uroczystość pogrzebowa miała miejsce 9 grudnia 2009 r. w Sułowie, gdzie żegnało go prawie 2 tys. osób. W ostatniej drodze towarzyszyły mu dźwięki Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji z Wrocławia, a także sygnały wozów strażackich i policyjnych. Ryszard Mieloch został pochowany na sułowskim cmentarzu parafialnym w rodzinnym grobowcu.
"To był dobry człowiek, to był dobry burmistrz" - te słowa wielokrotnie padały podczas żałobnej ceremonii z ust księży prowadzących nabożeństwo, jak również przedstawicieli władz samorządowych oraz delegacji, które żegnały zmarłego. W imieniu Klubu Seniora ś.p. Ryszarda pożegnała Kazimiera Macieik - kronikarz Klubu.
Na zdjęciu delegacja Klubu Seniora niosąca wieniec


Wieczór seniorów - 21.11.2009 Zabawa andrzejkowa seniorów 2009

Uczestników zabawy powitał prezes Klubu Seniora Stanisław Macieik, który podziękował zaproszonym gościom za dobrą współpracę i wręczył im ptasie mleczko. Prezes wspomniał również o pomyśle postawienia w Sułowie pomnika młodzieżowego.
- Inicjatywę budowy pomnika poparł pan Starosta, za co jesteśmy mu bardzo wdzięczni - podkreślał prezes, który podziękował również nauczycielowi Dariuszowi Besz za społeczne (czyt. nieodpłatne) utworzenie i prowadzenie strony internetowej Klubu Seniora.
Życzenia z okazji Dnia Seniora składał seniorom starosta Piotr Lech, który wręczył na ręce państwa Macieików kwiaty oraz bombkę – łabędzia, wykonaną przez członkinie Szklanego Świata. Od tej pory – jak mówił prezes Macieik – łabędź będzie symbolem Klubu Seniora.
Po chwili rozbrzmiała muzyka w wykonaniu zespołu Stanisława Kuśnierza i na parkiecie pojawiły się pierwsze pary. W przerwach między kolejnymi muzycznymi kawałkami seniorzy biesiadowali przy suto zastawionych stołach. Na wszystkich czekały także andrzejkowe wróżby.
Kolejne spotkanie seniorów odbędzie się 16 stycznia 2010 roku. Członkowie Klubu spotkają się na tradycyjnym już opłatku z udziałem proboszcza ks. Andrzeja Iglickiego.
Głos Milicza Nr 48 z dnia 1 grudnia 2009 - (aria)


Trzecie potwierdzenie od SP w Dunkowej

Szkoła niewielka, ale za to zwarta i gotowa do współpracy. W dniu 11 września Pani dyrektor szkoły w Dunkowej potwierdziła włączenie się uczniów oraz nauczycieli tejże placówki w akcję Budowy Młodzieżowego Pomnika Historycznego w Sułowie. Kliknij aby zobaczyć


Kolejne pisma do szkół Powiatu Milickiego

09 września 2009 r. zostały skierowane pisma zachęchęcające do włączenia się w projekt kolejnych szkół na terenie Gminy Krośnice oraz Cieszków. W szczególności do: Zespołu Szkół i Przedszkola w Krośnicach, Zespołu Szkół - Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Bukowicach, Zespołu Szkól - Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Kuźnicy Czeszyckiej, Szkoły Podstawowej w Cieszkowie, a także Publicznego Gimnazjum w Cieszkowie. Liczymy na terminowe oraz pozytywne odpowiedzi oraz jak najszybsze włączenie się w akcję werbowania młodzieży z różnych województw naszego kraju. Każdej placówce oświatowej zaproponowano werbowanie młodzieży z określonego województwa oraz konkretnego typu szkół.


Druga deklaracja Zespołu Szkół im. T. Kościuszki w Miliczu

Bardzo cieszymy się, że dnia 03 września 2009 r. na nasz apel pozytywnie odpowiedziała także jedna z milickich szkół ponadgimnazjalnych. przeczytaj Liczymy, iż uczniowie tej szkoły nawiążą kontakty z ponadgimnazjalnymi placówkami oświatowymi województwa śląskiego, natomiast klasy technikum informatycznego, wykorzystując swoje umiejętności, pomogą rozwijać naszą skromną na razie informacyjną stronę internetową dotyczącą Budowy Pomnika Historycznego w Sułowie. Dziękujemy za włączenie się do akcji, oby nasza współpraca była owocna.


Pierwsza deklaracja udziału w akcji!

21 sierpnia br. otrzymaliśmy pierwszą pisemną informację o poparciu i aktywnym włączeniu się w budowę pomnika młodzieżowego od Rady Pedagogicznej Gimnazjum im. Jana Pawła II w Sułowie. zobacz skan pisma Mamy wielką nadzieję, że teraz w ślady sułowskiego gimnazjum pójdą inne szkoły naszej gminy, powiatu, województwa oraz całego kraju. Zapraszamy do wzięcia udziału w organizowanej przez nas akcji.


Dnia 25 sierpnia 2009 r. wysłane zostało pismo do Wojewody Dolnośląskiego z prośbą o poparcie inicjatywy budowy pomnika oraz udzielenie pomocy w realizacji jego budowy:

Kliknij tutaj i zobacz wersję elektroniczną pisma


Dnia 14 sierpnia 2009 r. wysłane zostało pismo z prośbą o włączenie się w akcję budowy pomnika do:

Rektora Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu


Dnia 29 lipca 2009 r. wysłane zostały pisma z prośbą o włączenie się w akcję budowy pomnika do następujących osób oraz instytucji:

Arcybiskupa Metropolity Wrocławskiego Mariana Gołębiewskiego za pośrednictwem proboszcza parafii Sułów - ks. Andrzeja Iglickiego
Rektora Politechniki Wrocławskiej
Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego
Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu
Rektora Akademii Medycznej we Wrocławiu
Rady Okręgowej Zrzeszenia Studentów Polskich we Wrocławiu
Rady Naczelnej ZHP w Warszawie
Prezesa Związku Młodzieży Wiejskiej w Warszawie